Müzik Kutunuz
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Müzik Kutunuz

müzikle ilgili herşey burada

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
En son konular
» Manga fan...
Cem Özkan'la röportaj Icon_minitimePtsi Eyl. 14, 2009 8:47 pm tarafından neSLi

» Linkin park fan
Cem Özkan'la röportaj Icon_minitimePtsi Eyl. 14, 2009 8:44 pm tarafından neSLi

» Duman fan...
Cem Özkan'la röportaj Icon_minitimePtsi Eyl. 14, 2009 8:43 pm tarafından neSLi

» Emre Aydın fan
Cem Özkan'la röportaj Icon_minitimePtsi Eyl. 14, 2009 8:42 pm tarafından neSLi

» Şebnem Ferah fan
Cem Özkan'la röportaj Icon_minitimePtsi Eyl. 14, 2009 8:41 pm tarafından neSLi

» Avril Lavigne&innocence
Cem Özkan'la röportaj Icon_minitimeSalı Eyl. 08, 2009 3:09 pm tarafından qamse

» manga - cevapsız sorular akustik (canlı performans)
Cem Özkan'la röportaj Icon_minitimeSalı Eyl. 08, 2009 3:06 pm tarafından qamse

» evanescence&my immortal
Cem Özkan'la röportaj Icon_minitimePtsi Eyl. 07, 2009 12:10 am tarafından ((mrv))

» pinhani&dön bak dünyaya
Cem Özkan'la röportaj Icon_minitimePaz Eyl. 06, 2009 8:35 pm tarafından avril_gokce

Tarıyıcı
 Kapı
 Indeks
 Üye Listesi
 SSS
 Arama
Forum
Ortaklar
bedava forum

Cem Özkan'la röportaj

YazarMesaj
neSLi
Admin
Admin
neSLi

Cem Özkan'la röportaj Empty
MesajKonu: Cem Özkan'la röportaj   Cem Özkan'la röportaj Icon_minitimePerş. Eyl. 03, 2009 10:47 pm

*İlk albümünüz "Kendimce"nin akabinde şu günlerde radyolarda sıkça duyduğumuz yeni single şarkınız "Nobel Barış Ödülü" ile dinleyiciyle buluştunuz... Çok keyifli, ironik sözlere sahip şarkının sözü ve müziğinde Cem Özkan imzasına rastlıyoruz yine.. Şarkıdan bahseder misiniz biraz..Bu single fikri nasıl oluştu?

C.Ö:Öncelikle, parçamı keyifli bulduğunuz için teşekkür ederim. "Nobel Barış Ödülü", Türkiye'de genel üretilen müzik tınılarının biraz dışında kaldığı için (ya da türünün ilk örneği olduğu için), sevildiğini duyduğumda fazlasıyla mutlu oluyorum Smile

Parça, hemen hemen her parçam gibi yine kendimce bir bakış açısıyla bir şeyler anlatıyor. Bu sefer konu olarak da isteyip olduramadıklarımdan bahsediyorum. Aslında isteyip olduramadıklarımın listesi hayli kabarıktı haliyle ama içlerinden en keyifli ve esprili olanları seçmeye çalıştım (yoksa parça bir kaç saat uzunluğunda olurdu).Single fikri biraz parçanın kendi enerjisiyle oluştu aslında. Yakın arkadaşlarım ve bence Türkiye'nin en iyi müzisyenlerinden Bora Uzer ve Murat Tükenmez ile stüdyoya girip bir kaç gün gibi kısa bir zamanda, müthiş pozitif bir enerji ile bitirdik parçayı. Bora, hem parçayı aranje ederek, hem de sözlerin bir bölümünü söyleyerek bence parçaya inanılmaz bir lezzet ve enerji kattı. Arkasından da bu enerjiyi hiç durdurmayıp hemen müzik severlerle paylaşmak istedim. Hem ikinci albüm öncesi yeni bir şey sunma isteği hem de bastıramadığım çocukça bir heyecan yani Smile

*Peki bu çalışmanın yanında belki birkaç şarkı daha ekleyerek müzik marketlere "single" formatında sunmak yerine neden internetten dinleyiciyle buluşturmayı tercih ettiniz? Müzik sektörünün kazanmaya başladığı yeni ivmeye dahil olduğunuzu söyleyebilir misiniz bu sürprizinizle..?

C.Ö:Yıllardır takip ettiğim kadarıyla müziğin genel arama, bulma, indirme ve dinleme platformu büyük bir yüzdeyle internet olmuş durumda. Bununla savaşmak yerine, doğru olanı yapıp değişime uymak gerekiyor diye düşünüyorum. İnsanlara satın almayacakları bir cd sunmak anlamsız geliyor. Belki ilerde farklı bir formatta, sadece kolleksiyoncular ve fanlarım için tüm parçalarımı sunarım.

*İlk albümünüz "Kendimce" oldukça ses getirdi.. Özellikle çıkış şarkınız "Dön Bana"nın başarısı tartışılmaz.. Şarkının müzikal başarısı dışında, ilgi çekmeyi rahatlıkla başaran video klibi de uzun süre konuşuldu... Salt görselliği değil şarkıyı iyi ifade eden bir video klip olsun istediniz sanıyorum..?

C.Ö:Tekrar teşekkür ederim. Gerçekten de "Dön Bana"nın insanların gönlünde hak ettiği sevgiyi bulmuş olması, beni de çok mutlu etti. Sevgili Ömer Atay prodüktörlüğünde Fatih Kızılgök'ün yönetip çektiği ve sanırım ben dahil milyonlarca kişiyi kalbinden vuran video klip ,onların parçamdan etkilenme biçimlerini kendi sanatsal yaratıcılıklarıyla yoğurmalarından çıkan, bence inanılmaz bir sanat eseridir. Bestelediğim ilk günden beri hep "Dön Bana" yı benim gibi hissedebilecek ve hissettiklerini görüntüye herkesten farklı yansıtabilecek biri ile çalışabilmeyi diledim, Allah da karşıma çıkardı diyebilirim.

*Söz yazarı besteci ve solist yönleriniz dışında Prodüktörlük sıfatıyla da son olarak Gece Yolcu'larının albümünde yer aldınız.. Önümüzdeki dönemde yine bu tarz çalışmalar var mı planınızda.. Hatta belki de yepyeni bir isme prodüktörlük yapmak gibi...?

C.Ö:Müziğin her yerinde olmak gibi, prodüktörlük tarafı da tarif edilemeyecek kadar keyifli. Bu sıralar stüdyoda oldukça yoğunuz. Bir yandan rap severlerin çok iyi tanıdığı "Ramiz"in solo albümü, bir yandan da Rock'n Dark Ekspress 2008 birincisi olan "Batı Yakası" grubunun albümü üzerinde çalışıyoruz. Yeni projeler de sırada bekliyor. Hep üretmek lazım. Bir yandan da reklam cingılları, dizi ve film müzikleri ile de uğraşıyoruz.

*Rock müzik sanatçılarına baktığımızda "grup" çalışmalarının daha ön planda olduğunu görüyoruz.. Solist olarak bireysel albüm yapan rock sanatçılar dahi yıllarca aynı isimlerle albümlerini hazırlıyorlar.. Sanki müzikal uyum,müzikal birliktelikler daha uzun ömürlü oluyor.. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?

C.Ö:İnsanın ben yerine biz diyebildiği her ortam daha uzun ömürlü olur bence. Müzik ortamında da bir farklılık yok. Egolarına binmiş gezen insanlar, bir gün yine kendi egolarına takılıp düşerler. Ego dan kurlursan uçarsın yükselirsin. Ekip olarak çalışmanın sırrı bu diye düşünüyorum. Buna bir de müzikal uyum eklersen, ekibin ömrü daha da uzun olur.

*Kendimce"den önce rock müziğin sıkı takipçileri sizi "Rebel Moves" grubuyla tanıdı.. Ünlü bir performans grubuydu.. Grup üyeleriyle ikinci bir albüm projesi var mı? Ya da belki eski grup arkadaşlarınızdan birine yeni bir solo albüm...?

C.Ö:Rebel Moves projeleri hiç bitmez. Ne zaman olacağı bilinmez. Her an her şey olabilir.

*Yaptığınız müzik hakkında özellikle bir tarz adı ifade etmek istemediğinizi biliyorum.. Bunun sebebi nedir?.. Yani, müziğin kategorize edilmesinden mi rahatsız oluyorsunuz? Yoksa kendi yaptığınız müziğe sınır koymak istemeyişinizden mi kaynaklanıyor bu durum..?

C.Ö:Müzik yaparken kendimi inanılmaz özgür bırakmayı seviyorum. Kendimi hiç bir yöne itmeyip sadece müziği takip ediyorum. Bazen müzik türleri arası geçişler yaşıyorum. Kendimi tekrar etmeyi ya da sadece bir türe ait besteler yapmayı sevmiyorum. Sonuçta her zaman daha iyi ve bir o kadar da kendime özgü şeyler paylaşmak istiyorum insanlarla. Galiba kısaca müzikte sınır koymaya karşı olmam diyebilirim.

Cem Özkan'la röportaj
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Şebnem Ferah'la röportaj
» Pinhani grubuyla röportaj
» Manga grubuyla röportaj
» Evanescence grubuyla röportaj
» Emre Aydın'la röportaj